29 Mar 2018

A Korean Odyssey / Kore Dizisi


Çin Klasik romanı "Journey to the West"den uyarlama olan dizi, birbirleriyle bir türlü anlaşamayan Son Oh Gong  ve Woo Hwi Chul’un  kötülüğün her yerde kol gezdiği karanlık bir dünyada gerçek bir ışık aramasını konu almaktadır. Lee Hong-Ki, Jang Gwang, Lee Se-Young, Song Jong-Ho ve Kim Sung-Oh dizide yardımcı karakterleri canlandırmaktadır.
Dizinin senaristliğini Hong Gil-Dong, The Hero, You're Beautiful, My Girlfriend is a Nine-Tailed Fox,  The Greatest Love,  Big,  Master's Sun, Warm and Cozy dizilerinden bildiğimiz Hong kardeşler yaparken yönetmenlik koltuğunda  Park Hong Kyun, Kim Jung Hyun, Kim Byung Soo oturuyor.Hong kardeşler neredeyse tüm dizilerinde yer alan başrol oyuncularının bir çoğunu bu diziye topladı. O yüzden beklenti fazlasıyla yüksekti. Evet oyuncu kadrosu efsane. Senaryo fantastik olduğu için mantık hataları elbette olacak. Bunları dikkate alarak izlenmeli. Beni rahatsız eden kurgunun net bir yere bağlanamaması oldu. Bu da oyuncuları izlemek dışında senaryo ikinci planda kaldı diyebilirim.  O zaman oyunculara geçelim.
Lee Seung Gi; dizide Son Oh Gong karakterini canlandırıyor. Daha önce Brilliant Legacy, My Girlfriend is a Nine-Tailed Fox, The Greatest Love (konuk), The King 2hearts, Gu Family Book, You're All Surrounded dizilerinde izledim. Dizide insanüstü bir varlık olan Son Oh Gong , gerçekte 'Kutsal Yeşim İmparatorluğu'nda yaşamaktadır. Çarpıcı bir moda anlayışına sahip karizmatik bir kişiliğe sahiptir. Oldukça gururlu birisidir. Özel güçlere sahiptir. Bir gün, büyük bir hata yapar. Hapsedilir ve özel güçleri mühürlenir. Ta ki küçük bir kız gelene kadar. Lee Seung Gi terhisi aldıktan sonraki ilk yapımı. Yollarını gözledik gelsin diye vallahi iyi kötü fark etmez onu böyle bir yapımda izlemek bile keyif verdi. Özlemiştik.

Cha Seung Won dizide Woo Ma Mang karakterini canlandırıyor. Daha önce The City Hall, The Greatest Love, You're All Surrounded dizilerinde izledim.  Son 1000 yıldır bir aydınlık arayan ve nazik bir iblis olan Woo Ma Mang karakterini canlandırmaktadır. İnsanların dünyasında, Woo Ma Wang Kore’nin en büyük eğlence ajansının başkanıdır. Onun amacı insanlara yardım ederek mertebesini yükseltmektir. En büyük düşmanı Son Oh Gong olmasına rağmen en büyük dostu da odur.

Oh Yeon Seo, dizide Jin Sun-Mi karakterini canlandırmaktadır. Medical Top Team, Shine or Go Crazy,My Sassy Girl dizilerinde izledim.  'Big Debt Realtors' ('Büyük Borç Emlakçılık') adında bir emlak şirketinin yöneticiliğini yapan Jin Sun Mi (Sam Jang) karakterini canlandırmaktadır. 'Big Debt Realtors' sadece perili/lanetli olduğu söylenen ve başarısız işletmelerden dolayı terk edilmiş evler ile ilgilenmektedir. Sun-Mi canavarları görebilme yeteneğine sahiptir. Hem zengin hem de güzel birisidir ancak arkadaş canlısı birisi değildir ve sosyal becerileri sıfırdır.

Lee Hong Ki, dizide bir süper star olan Jeo Pal Gye karakterini canlandırıyor. Daha önce You're Beautiful, Bride of the Century, Modern Farmer dizilerinde Rockin' on Heaven's Door filminde izledim.  Bir iblis olan sihirli güzleri ile kadınların kalplerini çalarak süper yıldız olabilmiştir. Woo Ma Gong’ın yönettiği eğlence şirketinin bünyesindeki bir ünlüdür ve sahne adı olarak P.K takma adını kullanmaktadır. Popülerliği ve sosyalliği sayesinde birçok konu hakkında bilgi edinir. Bu edindiği bilgiler ile Son Oh Gong ve Woo Ma Gong arasında gidip gelir. Hong Ki, sen hep dizi çek, ekranlarda ol. Arayı hiç ama be. Aşırı keyif alıyorum seni izlerken.
Lee Se Young dizide Bong Soon veya Bu Ja  karakterini canlandırmaktadır.I Miss You,  Trot Lovers,  The Best Hit dizilerinde izledim. Bong Soon, ölü bir bedenin içinde zombi olarak yaşamaktadır.Onun en büyük destekçisi Pal Gye'dir. Lee Se Young çok tatlı bir oyuncu olduğunu bu dizide daha net anladım.


Dizideki başroller şu ana kadar kendini ispatlamış oyuncular. Lee Seung Gi askerlik dönüşündeki ilkı yapımı oldu. Onun oyunculuğunu izlemek keyif verdi. Özlediğimi itiraf etmek istiyorum. Dizideki duyguyu herkesten çok o verdi. Bunu her dizisinde bir kez daha anlıyorum.  Cha Seung Won üstad çok iyiydi. Dizinin tadı, tuzu, biberi baharatı oldu.  Oh Yeon So rol icabı ketum olsa bile duygu geçişlerini beceremedi bence. Şu son bölümlerde özellikle defalarca gözyaşları içinde sevgisini haykırsa da ben içimden "Emin misin?" dedim yani o kadar kalbime dokunmadı. Oyuncular arasında beğenmediğim o oldu.

Şimdi ben şuraya yeni bir senaryo bırakacak olsam dizi en başında dünyayı yok etmeye çalışan kötü ruhlu ejderhadan direk başlardım onun ruhunu çağıracak olan şaman da yine en başında senaryoda yer almalıydı. Orada burada ifrit yakalayalım diye saçma sapan olaylar yazılacağına kötü ruhu bulma arayışı diziyi daha çok sevdirecek idi. Bu şekilde başlayıp ilerleseydi tabii. Ama ne yaptılar biraz tuz, biraz karabiber üstüne 4 kaşık şeker deyip çorba yaptılar. Başladıkları eyvah nasıl olacak dediğimiz olayları zaten hiç sonuca bağlamadılar. Hele o yüce bilgenin Sam Jang adını seslendiğinde kalp krizi geçirdiği bölümlerden sonra o olaya ne olduğunu ya ben anlamadım ya da senarist kafa karışıklığını diziye yansıttı.

Sözün özü diziyi ısrar üzerine izlemeye başladım normalde senaryo kötü olsa da oyuncular için bir diziyi bitiririm her ikisi de tatmin etmezse direk yarıda bırakırım. Bu dizide adamım Lee Seung Gi,  Cha Seung Won ve diğer bütün oyuncular için beni finale kadar getirdi. Bu da oyuncuların  uyum diziyi izlememde ki en büyük etken oldu.

Köpeciğin sonsuz sadakâtı,aynı şekilde Ceo'nun ev işlerindeki becerikliliği,Yeşim Ejder'in kendisinden beklenilmeyecek fedakârlığı, Yaz perisinden Ayaz Generali'ne gözlerinde hep bir hüzün hissettim. Aslında kötü olmak istemeyen sadece sevilmek isteyen ama şartlar sonunda kötü bir ifrit olarak yaftalanan ve üzüldüğüm Ah Seon. Hangi birini yazacağımı bilemediğim diğerleri ...

Özellikle Yüce Bilge'in kürklerini unutmak ne mümkün 

Bu Ja ve  Pal Gye arasındaki ilişkide her insan evladına denk gelmeyecek türdendi. Güzel ve inandırıcıydı.

Bu Ja'nın son sözü "Seni sevdim" Pal Gye'nin içine su serpti.

Hiç şüphesiz bu ikili şimdiye kankiler arasına çoktan girdi bile ara sıra sürtüşme olsa bile ikisini de bu projede izlemek muhteşem ötesiydi. Ne söyleyeceğimi pek fazla bilmiyorum benim için çok özeller artık bundan sonraki yolumuz da her ikisi ilede tekrardan karşılamayı çok çok isteriz bu umarız ki bir gün olur ..

Hong kardeşlerde nerede bu kardeşlerde orada.
Dizi isimleri değişiyor ama onlar hiç değişmiyor. 


Aslında her şey çok güzeldi karakterler, olaylar, komiklikler hatta saçma bulsam bile ifritler bile izlenilesiydi. Sonra birden Bu Ja karakterinin içini bir ruh ele geçiriyor ve sonrası ben de yok ondan sonra resmen o güzelim diziyi kendime ıstırap çektire çektire izledim. Karaktere o kadar gıcık olmuşum ki sadece PK ve Ma Wang ı arar olmuşum. Senarist sanki başka konu bulamamış gibi diziyi birden o kadına çevirdi. Ma Wang için yazılmış asıl baş rolün o olduğunu düşünerek izlemiş olursak final bölümü de tam da istediğimiz gibi bitti der miyiz, deriz.  Dizi en başından beri kopukluklarla doluydu, sanki hadi diziye başlayalım izlenme oranına göre senaryoyu yazarız sonra çekeriz modunda ilerledi. İtaatsiz yüce bilge onu dize getirmeye çalışan efsunlu Sam Jang. Olay örgüsü sözde böyleydi. Fakat final açısından bakacak olursak Hong kardeşlerin yazdığı gelmiş geçmiş en iyi 2. final bence. Onların tüm dizilerini izlemiş biri olarak o konuda haklarını yemeyeceğim. Sadece dizi güzel başladı fakat gidişatta bir şeyler ters geldi. Kurgu bir türlü oturamadı. Hong kardeşlerin geçmiş dizilerine bakacak olursak farklı dizilere el atıyorlar. Fantastik öğeleri genellikle dizilerinde kullanıyorlar.

Acıklı olmuş gerçekten, bizim hayal dünyamıza bırakmak yerine düz mantık mutlu masalımsı bir final olsa daha yerinde daha tatlı olurdu ama böylesi fantastik karmaşık bir hikayeyi duygusallığın dozunu ayarlayarak bağlayabildiklerine şaşırdım.. Bir Big hayal kırıklığı yaşatmadı en azından. Bu ne şimdi hissi soru işaretleri bırakmadı. Nasıl bulacağını, bulup geri alma ihtimali olduğunu bize gayette güzel anlattılar. Ki Son Oh Gong u hepimiz biliyoruz dediğini yapar mesajını tüm dizi boyunca bize aşılamışlardı. Bu yüzden finalde kızı alıp geri geldiğini görmesek de oldu bence. İkinci sezona da gerek yok bence.

Dizinin müziklerin harikaydı. Şarkı listemin başlarında yer alacaklar. Hele Bumkey'in seslendirdiği "When I Saw You" çok güzeldi. Lee seung Gi'nin oyunculuğuyla çok oturmuş bir şarkıydı.Bir de NU`EST W bebeklerimin "Let Me Out" Suran "I'll Be Fine" JIMIN, YuNa (AOA) "If You Were Me" Ben "If We Were Destined" Hwang Chi Yeul "Like A Miracle"  leeSA "Always You" MeloMance "I Will Be By Your Side" Mackelli "Believe". 

Albümü dinlemek için; TIKLA

Hong kardeşlerin dizilerini severim.  Yine yazsınlar yine izlerim.Eğlendiren sevdiren ve hikaye saçmalasa bile yer yer mükemmel kadrosu ile görmezden gelmemizi sağlayacakları süper dizileri var. Hikaye sıksa bu adamlar, kadınlar, özel karakterleri izlenir her şekilde. Dizi konusundan bir şey beklemeden oyuncuların harika performanslarını izleyeceğiniz bir dizi sizlerle.

Dizi için puanım; 6,8/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..