26 Mar 2018

Black / Kore DizisiDizinin yönetmen koltuğunda 2012 yapımı "Liar Game", 2016 yapımı "Pied Piper" ve 2017 yapımı "Voice" dizilerinin yönetmeni Kim Hong-Sun oturmaktadır. Dizinin senaristliğini ise 2008 yapımı "Iljimae" ve 2014 yapımı "God's Gift - 14 Days" dizilerini kaleme alan Choi Ran yapmaktadır. Dizi OCN kanalında yayınlandı. Yaklaşık bir buçuk saat ve 18 bölümden oluşuyor.

Bir ölüm meleği olan Black  karakterini canlandırmaktadır. O, dedektif olan bir insanın vücudunu ödünç alarak Ha Ram  adındaki bir insan kadına âşık olur. Ancak, cennetin kuralları çiğnediği için dünya hakkındaki anıları silinir. Go Ara dizide ölümün gölgesini görebilen Ha-Ram karakterini canlandırmaktadır. O ve Black insanların hayatlarını kurtarmaya çalışır.


Song Seung Heon, dizide Black/Han Moo-Gang karakterlerini canlandırıyor. Daha önce My Princess, Dr. Jin, When a Man Loves, Saimdang, Light's Diary dizilerinde izledim. Bir ölüm meleği olan Black karakterini canlandırmaktadır. O, dedektif olan bir insanın vücudunu ödünç alarak Ha Ram adındaki bir insan kadına âşık olur. Black insan vücudunda yer aldığında insan olmanın değişik yönlerini anlamaya çalışır. Özellikle insani duygular ön plana çıktıkta hayatın kıymetini farklı bir boyutta anlar.                                                      

Go Ara, dizide Ha Ram karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Who Are You?, Reply 1994, You're All Surrounded, Hwarang dizilerinde izledim. Ölümün gölgesini görebilen Ha Ram bu özelliğinden nefret etmektedir. Çcoukluğunda herkes tarafından dışlanmıştır. Buna annesi de dahil. Han Moo Gang ile yolları bir olay sonucunda kesişir. Oluşan olaylar sonucunda Ha Ram  ve Black insanların hayatlarını kurtarmaya başlayacakları maceraya katılırlar. Go Ara tekrardan kendini bulduğu karakterlerden birine adını yazdı. 
Go Ara'yı severim, Song Seung Heon ise bayılırım. Her ikisininde oyunculuğunu beğenirim. Son yapımlarında Go Ara kendi performansını yakalayamadı. Gerçi Reply 1994 dizisinde oyunculuğunu o kadar zirveye çıkardı ki ondan çok beklemedim desem yalan olur. Sonrasında ufak bir düşüş yakaladı. Fakat şimdi ise özüne döndü. Güzel bir yapımda yer aldı en azından başrol oyuncusuyla uyumu güzeldi. Song Seung Hoon'un bu durumda payı fazlasıyla yüksek. Müthiş bir oyuncu diyebilirim. Her rolün hakkını veriyor. Özellikle sert erkek karakterlerinin üstesinden harika geliyor.

OCN in dizileri zaten her zaman kaliteli ve farklı oluyor. Sevdiğim dizilerin arasına adını yazdırdı. Konusu, oyuncular, işleyiş falan mükemmeldi. Tempo hiç düşmedi. Senarist iyi bir kurgu ile ekranlara döndü. Katile şu kesin diyoesun sonra bir bakıyosun başkaları çıkıyor. Her şeyi birbirine o kadar iyi bağlamış ki mantık hataları da olsa çok hissetmedim açıkçası. Bu da konu bütünlüğünün çok iyi oluşundan kaynaklı. Sonlara doğru çorap söküğü gibi tüm gerçeklerin yavaş yavaş ortaya çıkmasına bayıldım. Bir geçmişe bir geleceğe gitmesi falan daha da heyecan ve merak kattı diziye


Bundan sonraki içerik spolier içerir.

Dizide bütün olanların birbirine bağlantılı olması hatta Joon'un işkembe çorbasını içişinin bile geçmişiyle alakalı olmasına varana kadar, en ince ayrıntıların bağdaştırılmış olması, harika bir kurgu olduğunu gösteriyor. Tabi ki bu tarz dizi ya da filmlerde mutlaka ama mutlaka bolca mantık hataları kaçınılmaz oluyor. Çünkü, her şey  mantık dışı olaylar çerçevesinde dönüyor. Mesela azraillerin geçmişinde insan olması ve insanlara aşık olması gibi. Fantastik ve bilim kurgu izlenecekse eğer böyle şeyleri göze almak gerek. Bu kadarına tahammül yoksa fantastik dizi izlemenin bir anlamı olmaz. 

Dizi başta fazla karmaşık başlasa da çok güzel devam etti ve bence çok güzel bitti. Arkadaşlar her dizi de olduğu kadar hatalar olabilir. Ama ben abartıldığı kadar mantık hatası olduğunu düşünüyorum. Anlaşılmayan her şeye hata demişsiniz.

444 yok olmadı bunun yerine hafızalardan silinmeyi ve hiç olmamayı tercih etti. Hafızalardan ve dünyadan silinince haliyle tüm olaylar değişmiş oldu, kaderler yaşananlar değişti, varlığının dokunduğu her şey farklı ilerledi. Bu da hayatta her şeyin farklı olabileceğini gösterir. Senarist böyle hayal etmiş. Adının 420 denmesi, öldüğü tarihin öğrenilmesinden kaynaklanıyor. 444 iken insan olduğu, intihar edip etmediği bile bilinmediği için öylesine bir adı vardı sonuçta, her şey açığa çıkınca 420 olarak yargılandı. En sonda kankasının Leo olması da, Leo'nun içinde azrail olduğu için yaşananları ve 444'ün varlığını unutmaması ve 444'e kızı koruyacağına söz vermesinden kaynaklı. Kızın ölünce hatırlaması da çok büyük bir hata değil. Sonuçta dünya ile bağlantısı kesiliyor. Diğer tarafta hayat ve anılar farklı. Kızın pejmürde giyinişinin oyunculuğu ile alakasını hiç çözemedim ben. Ne giyeceğine kendisi karar vermiyor sonuçta. Değişik özelliği nedeniyle karakteri de garip olması gerekiyordu. Herkes hoşlanmadığına göre güzel yansıtmış demek ki.


Black, Han Moo Gang'ın vücudundan çıkamadı çünkü kendi kalbi; ancak ölüm ekibinin gelmesi gerekiyordu. Black, bütün suçlarından aklandı çünkü unutulmayı seçti en ağır cezayı. O yüzden annesi ne o mektubu yazdı, ne cesedi bulundu da eski haline döndü, ne Kang Ha Ram intihar etti. Zamanda yolculuk edip, Leo'nun içindeki Azrailin küçük bir düzenleme yaptığını düşünüp Black'e söz verdiği gibi Kang Ha Ram'ı ölene kadar koruduğunu ve güzel bir hayat yaşamasını sağladığını düşünelim. Oh Man Soo ile evlenseydi diyenler olmuş. Kang Ha Ram, Oh Man Soo'dan ne zaman hoşlandı söyleyebilir misiniz? Odası Leo'nun posterleri ile doluydu. Black yine Kang Ha Ram'ın Azrail'iydi ve onu almaya geldiğinde güzelce kendini hatırlattı. Eğer, Black çıkıp gelmeseydi muhakkak ki benim için çok basit, hiçbir anlamı olmayan bir drama olup çıkacaktı. Çok şükür ki öyle olmadı. 


Son zamanlara izlediğim kurgusu en iyi dizi idi. Black ilk içtiği çorba ile dahi bağ kuran senarist, ilk zamanlarda Black'in yaşadığı baş ağrısı ile bağ kuran senarist, ilk başlarda gösterdikleri 100 yılık kaçak Azrail ile bağ kuran senarist, eziği Leo'nun ruhunu almaya gönderen senarist eziği leonun bedeninde saklayan senarist, işin sadece gazeteci ile bitmediğini gösteren senarist seni alkışlıyor tebrik ediyorum bir bölüm daha yazma hakkı verseler şahane bir son çıkartabileceğini düşünüyorum. Son 15 dakika da aslında o kadar kötü değildi bir an da hızlıca geliştiği için garip geldi suçu senariste aramıyorum kördüğümü gayet güzel çözdü üstüne üstlük göstere göstere yaptı. Her ayrıntı da gerçekler varmış leon bile gözümüzün önünde dururken aklıma hiç ezik olacağı gelmedi tahmin edenler oldu ise tebriklerimi sunuyrum.


South Club "Take Me Out" Min Chae "Another Me" eeSA"Like A Film" şarkıları benim dikkatimi çeken şarkılar oldu.

Albümü dinlemek için; TIKLA

Dizi hakkında genel olarak söyleyecek olursak bazı sahnelerde kahkaha attım bazı sahnelerde sanki ben yaşıyormuşum gibi ağladım bazı sahnelerde de "Ben bunu hiç böyle düşünmemiştim" diyerek ağzım açık izledim. Beni etkileyen dizilerden biri oldu. Umarım sizinde seveceğiniz bir dizi olur.

Dizi için puanım; 9/10

3 yorum:

 1. Ben anlamdım kafam çok karıştı. Lütfen yardımcı olup aydınlatır mısınız?
  1.Joon ve Black aynı kişi mi?
  2.Moo Gang tam olarak kim?
  3.Moo Gang la joon un alakası ne?
  4.Joon nasıl öldü ve nasıl ölüm meleği oldu sonrasında gelip Moo Gang ın bedenini mi aldı?
  5. Moo Gang farklı biriyse Ha Ram ın küçükken Joon a verdiği bilekliğin onda ne işi var?
  6.Kaset mevzusunuda hiç anlamadım.Kasette ne var niye bu kadar önemli?
  7.Moo Gang ın kız arkadaşı olan doktor kızın da meselesini hiç anlamadım. 🙇🙏
  Lütfen açık ve net bi şekilde cevap verir misiniz? Kafam yandı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1- Finalde Joon ve Black'in aynı kişi olduğunu gösterildi.
   2 ve 3- Moo Gang, Joon'un üvey kardeşiydi.
   4- küçükken Ha Ram babasındaki gölgeyi vurdum diye Joon'u vuruyor. Joon gidiyor bir telefon kulübesinden üvey annesini arıyor. Üvey annesi onu bulup hastaneye götürürken oğlu Moo Gang'ın fenalaştığını öğreniyor, yarı yaşar halde olan üvey oğlundan kalbini alıyor.
   5- Üvey kardeş oldukları için abisinin bilekliği onda
   6- Doktor Soo Wan kaset olayının başrol kızı Kim Sun Yung imiş. O kasetin içinde görüntülerden dolayı. Bu kasette Kim Sun Young Muhabire cinsel istismara uğradığına dair röportaj verdiği sırada kamera kayıttan çıktı sanıp kendi görüntüleri kaydedilmiş.
   7- Mo Gang ve kız arkadaşının meseleside kız aslında herşeyi biliyordu. Moo Gang bunu öğrendi kızdan ayrıldı.
   Aklımda kalanlar bunlardı.

   Sil
 2. 💞🌹🍀💫🙏✨

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..