6 Mar 2018

Elveda The Vampire Diares!


Ergenlik döneminde izlemeye başladığım üzerine 8 sene geçen dizilerden biriydi. Yakın zamanda diziyi bitirdim. Bir buçuk sene zarfında yavaş yavaş izledim. Her şeye rağmen güzel bir diziydi.

Tüm sezonlar için spolier içerir. 
 • 1.sezon vampire dönüşenler, bu sürece alışmaya çalışanlar, katherine merakı ile geçti. Stefan ve Elena'nın aşkını izledik.
 • 2. sezon Katherine karakterinin diziye girmesi ile yaptığı kötülükleri, cici kızımız Caroline'nin vampire dönüşümünü alışma sürecini izledik.
 • 3. sezon kurtadam kavramı daha doğrusu vampir kurtadam kavramı diziye dahil oldu ve korkulu kötümüz klaus'u (can paremiz) izledik. Kardeşi Rebekah da diziye dahil oldu.
 • 4. sezon Elena'nın vampire dönüşmesi ile dizi başladı. Daha sonra vampirliğin biraz olsun değiştirdiği Elena'nın Damon ile olan aşkını izledik. Orjinal ailemiz de bu sezon diziden ayrılıp, kendi dizilerine başladılar. (bkz: the orginalis)
 • 5. sezon ise kızlarımız Bonnie, Elena ve Caroline' ı üniversitede izledik. Elena ve Stefan'ın görsel ikizleri diziye hakimdi. Silas adındaki Stefan'ın görsel ikizi olan kötü karakteri de alt ettiler
 • 6. sezon da Alaric ve karısı Jo ile ilgili, bir takım olaylar oldu. İkiz büyücüler ve ailelerinin diziye katılması ile Kai adında tatlış bir psikopat tanıdık. Finalde Elena diziden ayrıldı, Damon ve Bonnie bilinmez bir evrene gittiler.
 • 7. sezon boyunca deli bir kadın olan avcıyı izledik, sürekli Stefan'ı kovaladı durdu. Stefan her zamanki gibi Damon için fedakarlık yaparken yine başına iş aldı anlayacağınız.
 • 8.sezon şeytanla boğuştular, cehennemi patlattılar. Bonnie, Enzo aşkına şahit olduk. Dizi güzel bir final ile bitti. tüm iyi karakterler huzura kavuştu.
Hadi karakterleri de değerlendirelim;

Stefan; sen nasıl bir insansın yahu. hiç bir zaman iyi niyetinden, insanlıktan ödün vermedi. Ara sıra kötülük yaptığı zamanlar oldu fakat, her seferinde birilerine iyilik yapmak adına buna dönüştü. Defalarca eziyet gördü, tabuta konuldu, göle atıldı. Kardeşini her şeyden çok sevdi. Bence dizinin en başından en sonuna kadar hep elena'yı sevdi. Caroline ile birlikte iken bile kalbinin bir köşesinde sakladı. Bunu nerden anlıyoruz? Son sezon Damon, Elena'nın cesedini yakmıştı ya hani, o zaman verdiği tepkiden Elena'yı hala ne kadar sevdiğini düşündüm. Canım benim finalde insana dönüşüp, yine birileri için kendini feda ederek öldü. isterdim ki o da yaşasın, evlensin, çocuk sahibi falan olsun ama olmadı.

Damon; adamın dibi denilecek adamlardandı. Kardeşi için her şeyi yaptı. Elenayı büyük bir tutku ile sevdi. Deli dolu halleri, her olayda en cesur vampir olarak öne atılması ile gönüllere taht kurdu.

Elena  çok iyi niyetliydi. Keşke çıkmasaydı diziden ne bileyim onsuz biraz yavan oldu. Çoğu zaman saflık dercesinde iyi niyetliydi iki kardeş arasında kaldı. Arkadaşları için her zaman her şeyi göze aldı.

Bonnie; dokuz canlı cadı. Kaç kere öldü, kaç kere dirildi. Kah cehennem kapısı oldun, kah psişik oldun. Başına gelmeyen kalmadı. En sonunda aşkı buldun dedik, o da öldü. Damon ile dostluğu güzeldi. Diziyi sevdiren karakterlerden biriydi benim için.

Caroline; koca bir iç çektim. Şu dizide görmek istediğim sahnelerden biri Klaus ile birlikte olmandı. Dizide Klaus hariç herkesle aşk yaşasa da tatlı bir karakterdi. Hep başkaları için yaşadı. Muradına erdi anne oldu. Sırf iyi biri olmak uğruna hep fedakarlık yaptı.

Alaric; kah hoca oldu kah orjinal vampir oldu. Evlat sahibi olana kadar iyi biriydi fakat sezon finalinde çocukları için Damon' u yani bir zamanlar biricik kankası olan Damon'u elleri ile öldürünce gözümden düştü. bir de gitti Caroline'a aşık oldu. Olmadı bu...

Jeremy; bir girdi diziye bir çıktı. Bonnie ile sevgili oldu, avcı oldu, öldü. Onu geri getireceğim diye Bonnie neler yaptı da geri getirdi. Elena kardeşi ölünce sinir krizinden evini bile yaktı.

Matt; Elena'nın ilk aşkı olarak gördük. Bazen iyi bazen bir kötü, değişik bir karakterdi. Hep insan olarak kaldı. vampirleri istemiyoruz diyerek dizinin sonlarına doğru vampirler ile uğraştı. He birde Mistic Fall kasabasının şefi oldu.

Klaus; gönlümün efendisi. Dizinin başrolü olsaydı ve Stefan ile sırt sırta verip bir de Damon'u da katılsaydı bir 8 sezon daha giderdi. Benim dizide en sevdiğim karakter oldu.

Tyler; Caroline'nın ilk aşkı. Kurtadam oldu sonra da hybrid. Alfa oldu derken bi ara gitti diziden. Caroline onu uzun bir süre sevdi ve bekledi. Fakat buna değmedi. En son tekrar insan olarak ayrıldı diziden. Ara ara geldi gitti.

Enzo; açıkçası bu karakteri harcadılar. Dizide damon'un kankası idi. Fakat vampirlere olan bağlılığı onu uzun bir süre kemik kadro ile arasını açtı. Pek sevilen bir karakter değildi. İsterdim ki başrollerimiz ile birlik olsun, her kötülüğe beraber karşı gelsinler. Ne yazık ki olmadı.

Kai; bir sosyapat ne kadar tatlı olabilirse o kadar tatlı idi. En başından en sonuna kadar dizide olmalıydı. Erken gitti. Hatta ben Bonnie ile olması taraftarıydım.Final bölümünde Stefan ve Damon kardeşlerin vedalaşması, Caroline'ın yaşayıp yaşamadığını bile bilmeden Stefan'a seni seviyorum diye sesli mesaj göndermesi ve Stefan'ın Caroline'ı duyması, Stefan'ın kendini feda etmesi, öldükten sonra Lexi'nin onu karşılaması, Matt'in ve babasının Vicki'yle vedalaşması, ölmüş büyükannesinin elinden tutup Bonnie'ye yardım etmesi, Enzo'nun ruhunun hep onunla birlikte olması, Jo'nun Alaric'i ve ikizlerini görmesi ve daha bir sürü detay.. Açıkçası hepsini ağlaya ağlaya izledim. İlk sezondan itibaren tüm kadroyu kısa kısa da olsa mutlu bir şekilde göstermeleri, Klaus'un mektup sahnesi, Elena'nın öldükten sonra ailesine kavuşması ve yine herkes öldükten sonra Damon'ın stefan'ın kapısını çalıp tekrar "hello brother" demesi çok çok çok güzel olmuş. 

Caroline ve Klaus'u The Original dizisinde izlemek istiyorum.


8 sezon boyunca bir sürü kişi diziye girdi ayrıldı. Genel olarak insana fantastik dizileri sevdiren bir çok karakter barındırıyordu. Her ne kadar 3 ve 4. sezon gibi köken vampirlerin olduğu sağlam sezondan sonra şartları zorlasa da 8 sene sonunda, sanırım artık benim için de büyüdüğümü hissettiren dizi.

7 yorum:

 1. benim orjinal zamanlı izlediğim bir dizi. her bölümü çıktığının ertesi günü ingilizce izlemiştim. ahhh ahhh gerçekten de ergenliğim yani. anılarımı canlandırdın birden^^ özledim. the originals'a da başlamıştım ama yarım kaldı çünkü ordaki hayley karakterine gıcık oluyorum! şimdi sayende bi nostalji yaşadım, belki devam ederim.
  bu arada enzo'ya bayılıyordum. keşke daha fazla izleyebilseydik...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde güncel takip ettiğim dizilerden biriydi. Ergenliğim geride kaldı resmen gerçi The Orginals dizisiyle hala devam ediyorum ama orada son sezon yayınlanacak. Caroline bebeğimde yer alacak. Tek muradım diziyle alakalı Klausla beraber görmek🙊 ben Kai karakterinide daha fazla izlemek isterdim bence güzel olurdu😍 bu arada hayley The Originals dizisinde son sezonlarda sevdim. O da bitsin yazacağım😍

   Sil
  2. yaa caroline ve klaus bir araya gelirse 1 haftada bitiririm tüm diziyi vallahi^^

   Sil
  3. O zaman sana güzel haber vereyim. Caroline setten foto paylaşmış son sezonda geleceği haberleri dönüyor :)

   Sil
 2. Bende yazın bitirmiştim The Vampire Diaries'i ve de son zamanlarda yokluğunu hissederek yarım bıraktığım The Originals dizisine 2.sezondan devam etme kararı aldım.Bir bölümde bile o dünyayı nasıl özlediğimi anladım :)
  Eline sağlık yazı için ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkür ederim:)
   Kesinlikle aynı düşüncedeyim. The Originals dizisinin son sezonunu bekliyorum. Klaus öyle de böylede izletiyor kendini. Dizi içinde karakterleride güzel seçtiklerini düşünüyorum. Hepsi bittikten sonra bütük ihtimal boşluğuna düşücez.

   Sil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..