18 Nis 2018

Romantic Doctor, Teacher Kim / Kore Dizisi


Boo Yong-Joo (Han Suk-Kyu) ünlü bir cerrahtır. Bir gün, aniden ortadan kaybolur ve hiç kimse onun neden ortadan kaybolduğunu tam olarak bilmiyordur. Boo Yong-Joo tekrar ortaya Öğretmen Kim olarak çıkmış ve kendisine Romantik Doktor ismini takmıştır. O, şimdi gözlerden uzak bir hayatın tadını çıkarmaktadır. Kang Dong-Joo (Yoo Yeon-Seok), birisini kazanmak için bir doktor olmuştur ve Yoon Seo-Jung (Seo Hyun-Jin) ise birisi tarafından takdir edilmek için doktor olmuştur. Her ikisi, Öğretmen Kim ile tanıştıktan sonra hayatın değerini öğrenir ve aşktan teselli bulurlar.


Han Suk Kyu; dizide Teacher Kim yani Boo Yong Joo karakterini canlandırıyor. Daha önce Secret Door dizisinde izledim.Ünlü bir cerrah olan Boo Yong Joo, kendi alanının en başarılısı olduğu kadarda bilge bir akıl hocasıdır. Ülkedeki zor ameliyatların ustası olarak bilinen cerrahtır. Han Suk Kyu sektörün en iyi aktörlerinden biri. 3 yıl aradan sonra dizi sektörüne geri dönüş yaptı. O genelde film sektöründe yer alan aktörlerden. Bu diziyle beraber deaseng ödülünün sahibi oldu. Açıkçası hak etti.


Seo Hyun Jin; dizide Yoon Seo  Jung karakterini canlandırıyor. Daha önce The Three Musketeers, Let's Eat 2, Another Miss Oh, Bring it on, Ghost, Temperature of Love dizilerinde izledim. Yoon Seo  Jung kalp-göğüs cerrahıdır. Başarılı ve parlak bir doktordur. Kang Dong Joo'n un kıdemlisidir. Seo Hyun Jin en çok beğendiğim aktirstlerden biri. Kadın adeta oyunculuğuyla döktürüyor. Another Miss Oh dizisiyle büyük yükseliş yaşayan güzel oyunca her sene mutlaka bir yapımla geri dönüyor. Hatta bu dizinin ardından Yang Se Jong ile beraber Temperature of Love dizisinde oynadılar. Zira birlikte izlemek istediğim iki oyuncuydu bu da gerçekleşmiş oldu.

Yoo Yeon Seok dizide  Kang Dong Joo karakterini canlandırıyor. Daha önce Gu Family Book, Reply 1994, Warm and Cozy dizilerinde izledim. Genel cerrah olarak mesleğinin daha başlarında olan bir doktordur Yetenekli ve başarılıdır. Kim Hoca gibi yetenekli bir cerrahtır. Yoon Yeon Seok, Reply 1994 serisinden sonra başrolde yer almaya başladı. Bu dizide onun kariyerin yükselişi açısından önemli rol oynadı. Seo Hyun Jin ile beraber en çift ödülünün sahibi oldular.


Yang Se Jong; dizide Do In Bum karakterini canlandırıyor. Daha önce Duel ve Temperature of Love karakterini canlandırıyor. Başhekim Do'nun oğlu. Babasının gölgesinde onun gözüne girebilmek için kendi benliğini fark edememiş bir karakter. Kim Hocadan aldığı tecrübe ve dersler doğrultusunda kendini bulduğunu söyleyebilirim. Bir sonraki dizisiyle en iyi yeni oyuncu ödülünün sahibi oldu. Yalnız bu çocuk çok başka yerlere gelecek kıvamda. Hem ses tonu hem görünüşü hem de oyunculuğuyla gümbür gümbür geliyorum diyor.

Kim Min Jae, dizide Park Eun-Tak karakterini canlandırıyor. Daha önce Persevere, Goo Hae-Ra,  Second Time Twenty Years Old, Because It's The First Time, Goblin,The Best Hit  dizilerinde izledim. Yeni dönem oyuncular arasında dikkatimi çekenlerden biri. Özellikle ses tonu ve oyunculuğu hoşuma gidiyor.


Yoon Chan Young; dizide Kang Dong Joo karakterinin çocukluğunu canlandırdı.  Monstar, Gabdong, the Memories of Murder, Mama, Six Flying Dragons, The King in Love dizilerinde izledim. Çocuk oyuncular arasında en çok beğendiklerim arasında resmen rolünün içine giriyor, harika işler çıkarıyor. Geleceğin başarılı aktörleri arasına gireceğini düşünüyorum. 

Cerrahların eline bir şey olması, ya da iyi doktorların mesleklerinde çok iyi kötülerin çok kötü olması gibi klişeleriyle beraber genel olarak kendi türünde başarılı bir diziydi. İyi bir hikayesi, başarılı çekilmiş ancak kötü medikal dizi izledik.  Diziyle ilgili bir kaç eksik bulduğum nokta dışında izlenesi yapımlardan biri. Senaristin bazı karakterleri işleme konusunda zayıf kaldığını ve iyi hikayeyi daha iyi bir hale getirebileceğini söyleyebilirim. Dizinin amacı, üç genç doktorun hocalarından bir şeyler öğrenip değişmelerini tema edinmiş. Zira bir şeyler yavan kaldı gibi.  Dizinin karakter işleme konusundaki sıkıntısını biraz da medikal dizi için fazla kısa süreli olmasına veriyorum. Dizi sektöründe en uzun soluklu yapımlar medikal veya polisiye konulu dizilerden çıkıyor. Bunun en büyük örneklerinden biri General Hospital medikal yapımın kralı desek yanlış olmaz. ER gerçeği var 15 sene, House MD ise 8 yıl kadar sürdü. Hikaye konusunda zenginleştirilebilir konular arasında yer alıyor. Romantic Doctor, Teacher Kim rahat 50 bölüm giderdi.


Han Suk Kyu sinemasını ve sinema kafasını az çok tanıdığım bir oyuncu oldu. Bence de çok çekici bir adam ama yeni nesil Asyalı oyuncu tiplemesinin gösterişinden çok uzakta. Gösterişli bir tipi olmadığı için Big Brother kendisini fark edemedi ki küçük sularda kaldı diye düşünüyorum. Gerçi zamanında Jet Lee, Tony Leung, Jackie Chan gibi tip olarak şimdiki algıya uymayan birçok Asyalı Big Brother piyasasına girmeyi başardı. Han Suk Kyu biraz daha gençken oralara kapak atabilmiş olsaydı şimdi onlardan biri olmuştu. Esasen o dönemler Çin'in sineması çok daha güçlüydü, Güney Kore arada kaynardı; devir nasıl değişti Şimdi olsa bu adamlar mümkün değil piyasaya giremezler, hadi bir şekilde girdiler diyelim, asla tutunamazlar. Artık Ji Chang Wook, Rain, So Ji Sub gibi görsel anlamda Asyalı tipi temsilini çok karşılamayan gösterişli adamlar moda. Yaş aldıkça kendine fark atmış resmen. O saçlar adamın miladı olmuş zaten.

Kim Hoca'yı ben de ayıla bayıla izledim Karakterin süper kahramanlık dengesinin iyi kurulamadığını düşünüyorum. Kahraman yazmak kolay, anti-kahraman yazmak zordur. Senaristin kotaramadığı şeyi Han Suk Kyu'nun oyunculuğuyla çok iyi kotardığını söyleyebilirim. Senarist Dr. Kim'i kusursuz bir süper kahraman olmaktan öteye taşıyamadı. Buna rağmen efsane bir karakteri gözler önüne sermeyi ihmal etmedi. Dr. House'u izleyenler varsa hatırlarlar. Öğretmenliği ve doktorluğu konusunda mükemmeldi ama onun  Dr. Kim'in tek kusuru geçmişte ortadan kaybolması, onu da şartlar oluşunca kurtardı. Bir anti-kahraman böyle şeylerin içinden çıkamaz, bir süper kahraman ise böyle bir şey karşısında en başından pes etmez. 


Dizinin en iyi yazılmış tek karakteri Dr. Kang'dı. Kang, tutarlı bir şekilde değişimini ve ikilemlerini görebildiğimiz gerçek bir karakter oldu. Dr. Yoon da iyi işlenebilecek bir karakter olarak yola çıkmıştı ama o hikaye biraz sönük kaldı. Sebebi de bir anda ne olduğunu anlamadan değişmiş olması. İyi işlenecek bir travması vardı fakat yaşadığı travmanın altı biraz boş kaldı. Niye böyle bilek kesecek boyutta ciddi bir travma edinip sonra hemence iyileşebildiğini anlamadım. Dr.Yoon'un aldatıldığını en başından anladık, kaza mevzusunu boşuna vicdan yaptığını da anladık ama Dr.Yoon bunu öğrenmedikten sonra bizim için hiçbir şey ifade etmeyen bir olay. 

Başhekim Do başta olmak üzere bütün kötü ve kötümsü yan karakterler biraz zayıf kadlı. Sonuna kadar beklediğim halde hala Başhekim Do'nun nefretinin altı bir türlü dolmadı. Kim Hoca'yı kıskançlıktan bu kadar dert edinmiş bir kötü karakter yerine, Başhekim Do da kendince haklı diyerek empati kurabileceğimiz derinlikli bir kötü olma hikayesi olan bir karakter görmeyi isterdim ki Choi Jin Ho da bu rol için biçilmiş bir kaftandı. Dizide beni en rahatsız eden karakteri, Cerrahi Bölüm Başkanı Dr. Song oldu. Koskoca bölüm başkanı ama bir apandist ameliyatını bile başaramadı. Bu kadar zayıf karakterli yapmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Başkan Shin'in Kim Hoca'ya kayıtsızca güvenmesini aşırı takdir ettim. Dizi boyunca Kim Hoca dedi başka bir şey demedi. Senarist, 20 yıl önce kötü bir adama el uzatan vicdanlı çocuk çıkması hikayesiyle güzel destekledi.

Dizide havada olan olaylardan biride Do In Bum ve Kang Do Joon arasındaki arkadaşlık. Bu ikiliden çok iyi bromance çıkardı fakat arkadaşlık seviyesinde bırakmayı tercih etmiş. Son bölümlere doğru aslında yapmak istediği şeyin amacı kesinlikle buna benzer bir şeydi diyeyim. In Bum'un babasının gölgesinden sıyrılıp kendi ayakları üzerinde hayatına devam etmesi ve babasıyla olan o konuşması oldukça güzeldi. Gerçi senarist Yoon Seo  Jung ile yakın arkadaş mı yoksa imkansız aşk mı yazsam arasında gelgitler yaşamış olsa fazla abartmadan bir şeyleri toparladı.

Bizim hastanenin doktorları ve hemşirelerin koridorda bu şekilde buluşması anca dizilerde olur. 
Oldukça havalı olduklarını söyleyebilirim.


HAEBIN (gugudan) "Forever Love", Lee Hyun "Because it's You" Various Artist "Hope Of Hospital".
LEE HYUN (8EIGHT) "BECAUSE IT’S YOU" gibi şarkılar dikkatimi çekelnler oldu.

Albümü dinle; TIKLA

Teknik anlamda dizinin özellikle medikal sahneleri oldukça iyiydi. Tıbbi bilgisi olmayan bir izleyici olarak sorun varsa bile gözüme batmadı. Mekan, senaryonun atmosferine uyumlu ve başarılıydı.Özellikle hastanenin eski görünümü oldukça havalıydı.Kafama yatmayan bir çok şey yok muydu, vardı. Özel bölümde bir kısmını açıklamaya çalışılan kısımlar olmadı değil tabi. Kimsenin kusursuz, mükemmel olmadığı, hiç bir karakterin abartılmadığı, her karakterin hikayesinin ayrı bir ders verdiği güzel yapımdı.Gözümüze sokmadan hayatın içinden dersler verdi. Konuları tadında işledi ve bazı gizemli kalan olayları aydınlatmadan o gizemleri, bizim zekamıza ve hayal gücümüze bırakan bir dizi oldu. Masalsı değil gerçekçi olduğu halde umut verdiği için izlemesi gereken nadir dizilerden biri. Eksikliklere rağmen izlenesi güzel medikal dizisi.

Dizi için puanım; 7,5/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..